google-site-verification=u6lcpvwKL20nhq6o3oUiqA7mLCYBqK463smpOW2HzGc

GüncelNoT | KPSS | DGS | Döküman ve Sınav Materyalleri

Güncel Not Sitesi

Thursday, April 15, 2021

En Güvenilir Uygulama Hangisidir?

En Güvenilir Uygulama Hangisidir?

Son dönemde WhatsApp’ın Kullanıcı sözleşmesini yenilemesinin ardından mevcut kullanıcılar hızlı bir şekilde farklı mesajlaşma uygulamalarına geçmeye başladı.

Kısaca “Dijital Göç” başlamış oldu.

Diğer Uygulamalar Güvenli mi?

İnternet çağının başlamasından sonra eskiden var olan SMS paketleri sona erdi. Çünkü yeni dönemde internet paketi olan her telefonda mesajlaşma, sesli ve görüntülü görüşme mümkün hale geldi. Dolayısıyla artık SMS paketlerine ihtiyaç kalmadı. Ancak gelinen noktada WhatsApp gibi bir uygulamanın bir anda “Kullanıcı Sözleşmesini değiştiriyorum” demesi kafaları karıştırdı. Çünkü ömür boyu bunun bedava ve sınırsız olacağını düşünen insanlar bütün her şeyini WhatsApp’a göre programladı.

Peki, İnsanlar Neden Panikledi?

Aslında mevcut durumda değişen bir şey söz konusu değil. WhatsApp, Facebook, Instagram aynı firmaya ait farklı platformlar olarak karşımıza çıkıyor. Bunun dışında Twitter, google gibi firmalarda bilgilerinize ulaşabiliyorlar. Bilgilerimize mevcut durumda zaten ulaşıp, bu bilgileri ticari olarak kullanıyorlar.

WhatsApp bu bilgileri Facebook ile ortak bir tabanda kullanacağını ilan etmiş oldu. Kısaca eskiden sizden habersiz olarak kullandığı bilgilerinizi sizin izniniz dâhilinde kullanmaya başlayacağını duyurmuş oldu.

İnsanların paniklemesi bu noktada biraz garip oluyor. Sanki bundan önce herhangi bir bilginize sahip değilken şimdi bilgilerinizi ele geçirecekmiş gibi bir algılama oluştu.

WhatsApp’ı telefonunuza yüklerken sizden istediği Rehber, Kamera, Konum gibi bilgilere zaten kendi elinizle kendi iradenizle onay vermiş olmuyor muyuz?

Denemek isteyen WhatsApp’ı telefonundan kaldırıp tekrar kurarak nelere izin verdiğini görebilir. Arkadaşınızla bir yerde buluşacağınız zaman veya size bir misafir geleceği zaman konumunuzu sadece arkadaşınız mı görüyor sanıyorsunuz.

Tüm bilgileriniz önce WhatsApp sunucularına kaydedildikten sonra karşı tarafa sunuluyor. 2009 yılında kurulan WhatsApp, hızlı bir büyüme yaşadıktan sonra 2014 yılında Facebook tarafından satın alındı. O dönemde 1-2 milyar dolar piyasa değeri varken 19 milyar dolara satın alınması kafalarda soru işaretine sebep oluyor.

En Güvenilir Uygulama Hangisidir?

İşin bir diğer boyutu bu tepkilerin şirketin bir başka sosyal medya mecrası olan Facebook üzerinden yapılıyor olması.

Hiç Düşündünüz mü, Neden Bedava?

WhatsApp’ı 19 milyar dolara satın alan Facebook sanırım bir hayır kurumu değil. Eğer böyle düşünüyorsanız bunun böyle olmadığını, tamamen ticari bir işletme olduğunu belirtmek isterim. Yukarıda bulunan başlığı biraz açtığımızda her şey daha net olarak ortaya çıkıyor aslında. Neden Bedava? 19 milyar dolara alınan bir şirket, server, sunucu, bakım, güncelleme, çalıştırılan mühendisler vs için sizden bir kuruş istemiyor. Neden?

Hayır kurumumu işletiyor, Hayır.

Çünkü bir şey eğer ücretsiz size sunuluyor ise “Ürün Sizsiniz” demektir. Sizden toplanan bilgiler reklam verenlere ve ve kendi reklamları için değerlendirilmektedir.

Peki, Diğerleri Güvenli mi?

Whatsapp yerine piyasa da bir çok uygulama baş gösterdi. İnsanların WhatsApp’tan kaçışı bunların ekmeğine yağ sürdü açıkçası. Ancak pastanın büyüklüğü düşünüldüğünde çok fazla sarsıntı olacağı da görünmüyor. Çünkü WhatsApp’ın toplam kullanıcı sayısı 5 milyar iken en yakın uygulama olan Telegram ise 1/10 civarında bir rakama tekabül ediyor.

Bunun dışında Rus telegram, Elon Musk’un belirttiği Signal ve yerli malı yurdun malı Bip. En Güvenilir Uygulama Hangisidir?

Peki istediği izinler neler diye baktığınız oldu mu hiç? Yüklerken ne istedi ve neye onay verdim ben?

Whatsapp 9 başlıktan sadece 7’sinde izin isterken, Telegram 3, Signal 1, Yerli Bip ise her şeyimizi bizden istemektedir.

En Güvenilir Uygulama Hangisidir?
En Güvenilir Uygulama Hangisidir?
Yerli Malı Yurdun Malı

Yerli uygulama olarak lanse edilen Bip ve Dedi uygulamalarının da WhatsApp’tan çok büyük farkları yok. Bu uygulamalarda size ait verileri toplayıp bunları reklam firmaları ile paylaşabilmektedir.

Kısaca toparlamak gerekirse sonuç şuna varıyor;

Bizim şuan ki durumumuz kurbanlık koyun misali kimin bıçağının altına yatacağınızdır. Bizim bilgilerimizi Amerikalılar mı yoksa Telegram yükleyerek Ruslar mı kullansın.

Hayır canım ben yerli malı kullanır herkesi Bip’lerim diyorsanız bence çok heves etmeyin derim. Çünkü perde önünde Turkcell görünse bile perdenin arkasında Ruslar mevcut. Çünkü Turkcell ağırlıklı olarak yabancı ortaklı. Turkcell %51 Turkcell Holding bünyesindedir ve Turkcell Holding’in hissedarları şu şekildedir; Turkcell Holding’te Alfa Telekom yüzde 25.92, Sonera yüzde 47.09, Çukurova Grubu ise yüzde 26.98 oranında hisseye sahip. Bu durumda En Güvenilir Uygulama Hangisidir?

Bu yüzden yerli yazılım ve yerli işletim sisteminin olması şart.

Eğer elinizde akıllı telefon, masanızda Microsoft yüklü bilgisayarınız varsa Dijital Kölesiniz.

Show More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir