google-site-verification=u6lcpvwKL20nhq6o3oUiqA7mLCYBqK463smpOW2HzGc

GüncelNoT | KPSS | DGS | Döküman ve Sınav Materyalleri

Güncel Not Sitesi

Wednesday, September 30, 2020

Eğitim Kalitesinde İngilizcenin Etkisi

Eğitim Kalitesinde İngilizcenin Etkisi

Günümüzde İngilizce hayatın her alanında önemli hale gelmiştir. İş sektöründe vazgeçilmez kriterlerden biri olmuştur. Dünya üzerinde kullanılan evrensel dil kabul edildiğinden tüm sektörlere doğrudan veya dolaylı yoldan etki eder. İngilizceyi aktif iş hayatında veya tüm alanlarda etkin kullanabilmek için de tabii ki iyi bir eğitim almak gerekir. İyi İngilizce biliyor olmak iyi bir eğitimden geçer.

 

Eğitimde İngilizce

eğitim kalitesinde
eğitim kalitesinde

Her geçen gün dünyada eğitimin önemine daha da dikkat çekilmekte, eğitimin kalitesine vurgu yapılmaktadır. Eğitim sistemi ne kadar gelişirse bireyin kalite, değer yargısı, başarısı da o oranda artış gösterir. Bireyin başarısı ve performansındaki artış da ülkenin başarısını doğrudan artırır. Bilgi çağında başarılı ülkelere yani eğitim seviyesi yüksek ülkelere bakıldığında en büyük faktörlerden birinin İngilizce eğitimi olduğu açıktır. Eğitim kalitesinin belirleyici unsurlarından biri İngilizcedir. Günümüzde velilerin de en çok aradığı kriter haline gelmiştir okullarda verilen İngilizce eğitim çünkü artık veliler de bilinçlidir. Türkiye’de en iyi okullara bakıldığında da başarı sırası verdikleri İngilizce eğitimle doğru orantılıdır.

 

Üniversite Başarısında İngilizce

Türkiye’de artık bakıldığında birçok üniversiteye hazırlık bölümleri açılmaktadır. Çoğu bölüm 0, %30 İngilizce eğitim vermektedir. Böylece öğrencilerin evrensel anlamda eğitim almaları, yurt dışı eğitimleri desteklenip teşvik edilmektedir. Hazırlık sınıfları öğrencileri İngilizce ile tanıştıran, bir sene boyunca İngilizce yazma, konuşma, dinleme ve okuma becerilerini kazandıran üniversite eğitiminin önemli basamaklarından biridir. Verdiği İngilizce ile eğitim kalitesini de gösteren üniversiteler günümüzde öğrenciler tarafından da çok tercih edilir. Yani öğrenciler tarafından da İngilizce’nin önemi bilinmektedir. Bilinçli nesil bu eğitimin öneminin farkındadır.

 

 İş Hayatında İngilizce Etkisi

Eğitim kalitesinde bunu artırmanın en etkili yollarından biridir İngilizce verilen eğitim kalitesi. Eğitim tamamlandıktan sonra iş hayatında başlanıldığında iş bulma sürecinden itibaren tüm bireyler, çalışanlar aktif iş hayatlarında bunun etkisini görürler. Günümüzde büyük özel sektör firmalarına bakıldığında elemanlarda en büyük kriterlerden birini İngilizce bilmek olarak belirlerler. Yani eğer iş hayatında başarılı bireyler olmak istenirse alan bilgisinin dışında, ki bunu zaten alınan eğitim kalitesinden dolayı bilmek zorunludur, iyi seviyede İngilizceye bakılır. Bu da eğitim kalitesinde bireyler üzerindeki etkisidir.

Show More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir