google-site-verification=u6lcpvwKL20nhq6o3oUiqA7mLCYBqK463smpOW2HzGc

GüncelNoT | KPSS | DGS | Döküman ve Sınav Materyalleri

Güncel Not Sitesi

Friday, October 23, 2020

Eğitim ve Materyal Kullanımı (Eğitimde Performans Artırın)

Eğitim ve Materyal Kullanımı, Dünyada ve ülkemizde gelişen teknoloji ile birlikte eğitimin de önemi hayli artmış durumda. Eğitimin amacına ulaşabilmesi için öncelikle eğitim olabildiğince somutlaştırılmalıdır. Ve bu da materyal kullanımı ile çok sağlıklı bir şekilde olabilmektedir. Eğitimin başarılı olabilmesi için öğrenci olabildiğince meselenin içine çekilmelidir. Yani bir bakıma öğrenci filmin baş rolünde olmalıdır. Ve aynı zamanda eğitim ve meteryal ortamı mümkün olduğunca zenginleştirilmelidir.

 

Algı Sürecinde Duyu Organlarının Öğrenmeye Katkısı

Eğitim ve Materyal
Öğrenme – öğretme sürecinde kullanılan araç ve gereçlerdir.

Yapılan araştırmalara göre eğitim sürecine ne kadar çok duyu organı katılırsa başarı oranı o kadar çok artıyor. Burhan Akpınar ve Zehra Nur Ersöz’ünün Sosyal Bilimler ve Araştırmalar Dergisindeki makalelerinde duyu organlarının öğrenme sürecine etkisinin bazı istatistikleri şöyle: Görme %83, İşitme , Koklama %3,5, Dokunma %1,5 ve Tat %1 şeklindedir(Akpınar, B. & Ersözlü, Z.N. / Sosyal Bilimler Araştırmaları Dergisi. 2, (2008): 42-53) Tabii ki bu sadece algılama sürecinde olan istatistik. Günümüzde çok net görülmüştür ki yaparak yaşayarak öğrenme tüm öğrenme alanları içerisinde ilk sırada yerini alıyor.

Şöyle geçmişinize kısa bir yolculuk yaptığınızda göreceksiniz ki ilkokul veya ortaokul hayatınızdan ders konusu olarak aslında çok az şey kalmıştır. Ve yine görülecektir ki o kalan şeyler de sizin bizzat yaparak yaşayarak öğrendiğiniz durumlardır. Bir başka deyişle öğretmen sizi işin içine almışsa ve de materyal kullanılmışsa o öğrenme kalıcı bir öğrenme olmuştur.

 

Kullanılan Materyalin Bilginin Kalıcılığına Etkisi

Günümüzde eğitim ve meteryal sistemleri artık materyal zenginliğine çok önem veriyor. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi de materyal kullanımının öğrenciye bir yandan kalıcı bir bilgi verirken bir yandan da öğrencinin öz güvenini çok ciddi bir şekilde geliştiriyor. Ders esnasında materyal zenginliğini sağlayabilirse öğretmen, öğrencinin ders boyunca ilgisini canlı tutacaktır ve aynı zamanda daha fazla duyu organı devreye girdiği için o dersin kalıcılığı da artacaktır.

 

Dersin amacına uygun materyal seçimi, öğrencilerin dersi anlama seviyelerini ve bilginin kalıcılığını etkilemektedir (Collier vd. 1971; Alkan vd. 1995; Fisher, 2000). Materyal kullanım amaçlarının başında bilgiyi özümsetme ve kalıcı hale getirmektir. Bir öğrenciye tarih dersinde Cengiz Han rolü verip ona uygun kıyafetlerle canlandırmasını sağlamak, o öğrenciye hayatı boyunca unutamayacağı bir kazanım sağlayacaktır.

Show More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir